- Angajatori de TOP Timişoara: 16-17 martie, Centrul Regional de Afaceri Timișoara
- Angajatori de TOP Bucureşti: 23-24 martie, Sala Palatului
- Angajatori de TOP Virtual: 2-22 aprilie, pe www.hipo.ro
Conform studiului Hipo.ro privind Piața forței de muncă în 2018, la nivel național se înregistrează schimbări în mai multe sectoare ale pieței forței de muncă, iar anul 2018, continuă optimismul lui 2017. În urma studiului a reieșit faptul că majoritatea companiilor au planuri de extindere a echipelor. Doar 3% dintre angajatorii intervievați estimează că numărul angajaților din cadrul companiei va scădea în 2018. În ceea ce privește departamentele în care companiile estimează că vor avea deschise poziții, în topul clasamentului se află: Vânzările, Customer service, IT, Inginerie, Contabilitate, Resurse Umane, Producție și Administrativ. La capitolul creșteri salariale, în 2018 doar 66% dintre angajatori preconizează măriri salariale, comparativ cu 81% în 2017. Studiul Hipo.ro Piața forței de muncă în 2018 a fost realizat în perioada decembrie 2017 – ianuarie 2018, pe un eșantion de 330 de companii.
La Angajatori de TOP participă companii multinaționale și locale, care activează în domenii de activitate precum: IT, Telecom, Inginerie, FMCG, BPO, Audit şi Consultanţă, Retail, Financiar – Bancar.
Câteva dintre cele care au confirmat deja prezența sunt: ABS Software Development, Accenture, Adecco, Adient, Allianz Technology, AMAZON, AMOMA.com, Auchan Romania, BCR, BearingPoint România, Blue Projects și altele.