Dave Zinsner, co-directorul executiv interimar al Intel, susține că ideea separării companiei în două este o temă deschisă, însă pentru un alt moment. Declarația vine la scurt timp după demisia CEO-ului Intel, Pat Gelsinger.

O eventuală divizare a Intel în două ar viza, pe de-o parte, operațiunile de fabricație și, pe de altă parte, de proiectare a produselor companiei.

„Este o întrebare deschisă pentru o altă zi”, a declarat Zinsner, potrivit Bloomberg.

Decizia ar urma să fie luată de următorul lider al companiei producătoare de cipuri.

Demisie la vârf

Recent, Pat Gelsinger, CEO-ul Intel, s-a retras de la conducerea companiei. Decizia omului de afaceri a venit după patru decenii de activitate în cadrul societății.

„Să conduc Intel a fost onoarea vieții mele – acest grup de oameni este printre cei mai buni și mai străluciți din industrie, și sunt onorat să-i numesc colegi pe fiecare dintre ei. Astăzi este, desigur, o zi cu sentimente amestecate, deoarece această companie a fost viața mea pentru cea mai mare parte a carierei mele profesionale. Pot privi în urmă cu mândrie la tot ceea ce am realizat împreună”, a afirmat Gelsinger, potrivit site-ului companiei, intc.com.

Foto: ID 92265575 © Alexander Tolstykh | Dreamstime.com

CITEȘTE ȘI: România, în coada clasamentului UE la utilizarea, de către firme, a măsurilor de securitate pentru sistemele informatice