În actualul context economic, ca să atingi performanțele descrise mai sus trebuie să te focusezi pe mărirea veniturilor și s-o faci etapizat. Este imperios necesara o disciplină fiscală. De aceea, trebuie să urmărești traseul banilor ca să controlezi flow-ul de încasări și cheltuieli, dar și ca să vezi toate oportunitățile de business.
Fii cumpătat
Lasă produsele de lux pentru mai încolo. Chiar nu ai nevoie de ultimul răcnet de mașină imediat ce ai făcut profit. Așteaptă să ai investiții multiple care-ți produc un cashflow constant. Fă-te cunoscut pentru etica muncii nu pentru bling-bling-urile pe care le achiziționezi ca să-ți impresionezi prietenii.
Reinvestește
Singurul scop al banilor puși de-o parte este reinvestirea lor. Învață-te să-ți depozitezi banii strânși în conturi la care sa nu apelezi niciodata, nici măcar în cazuri de urgență majoră. Acest lucru te va obliga să te întorci la primul pas și să-ți crești constant veniturile.
Evită împrumuturile inutile
Fă-ți o regulă de aur: Nu te baga în datorii care nu-ți aduc niciun fel de profit pe termen mediu sau lung. Dacă nu-ți sporesc veniturile ulterior, atunci împrumuturile nu sunt deloc avenite. Oamenii bogați se împrumută pentru a investi și a crește rulajul banilor. Oamenii săraci apelează la datorii ca să-și cumpere lucruri.
Tratează banii ca pe un partener gelos
Mulți ne-am dori o libertate financiară, dar cei care o obțin sunt aceia care-și setează un scop din asta. Ca să devii și să rămâi bogat nu trebuie să ignori banii. Dacă nu le acorzi atenție, nici ei nu-ți vor fi buni parteneri. Banul trebuie să fie o prioritate. Altfel va trage către altcineva care-i oferă atenția cuvenită.
Banii nu dorm
Banii nu știu ce sunt vacanțele sau ceasurile nedorimite sau nopțile albe. Singura slăbiciune a banilor este o etica impecabilă a muncii. Nu trebuie să fii cel mai deștept sau cel mai norocos ca să reușești. E simplu. Muncește mai mult decât sunt alții dispuși s-o facă.
NU e ok să fii sărac
Bill Gates a zis-o cel mai bine. ”Dacă te naști sărac, nu e vina ta. Dar dacă mori sărac, atunci vina îți aparține”. Sărăcia nu are nicio virtute, oricât ar încerca alții să vă schimbe această opinie.
Caută un mentor
Mulți dintre noi se confruntă cu limitările inerente ale păturii sociale de care aparținem. Așa intervine auto-limitarea. Ar trebui să începi să citești ce au făcut alții ca să devină milionari. Să le copiezi sau să-ți adaptezi stilul după al lor. Învață de la alții care au reușit.
Fixează-ți un target ambițios
De ce vrei să gândești la scara mică? Nu te chinui să faci primul milion de dolari. Luptă-te să obții 10 milioane! Fii ambițios și adoptă o viziune globală. Fii corect în ceea ce faci și nu te lua după alții care-ți spun că visurile de îmbogățire sunt născute din lăcomie. Dă dovada de curaj, profesionalism și ambiție. Și atunci, banii vor veni!
Datele nu mint, dar nici nu menajează. Cifrele care arată o scădere, o nemulțumire sau o performanță ratată sunt, adesea, lăsate „pe mai târziu”. În realitate, acel „mai târziu” costă cel mai mult. Pentru că datele incomode sunt, de fapt, singurele care spun adevărul complet despre o organizație.
Pe 23 octombrie, la Timișoara, Revista CARIERE, în parteneriat cu TotalSoft și MedLife, organizează evenimentul CEO + HR Roundtable: „Educația ca motor pentru business: Cum își formează marii angajatori din vestul țării următoarele generații de profesioniști”.
Brandurile se nasc și dispar cu viteza tendințelor, puține reușesc să-și păstreze identitatea autentică și să crească organic, pas cu pas, timp de două decenii.
Revista CARIERE, singurul produs multimedia dedicat comunității de HR și business din România, cu prezență în trei medii principale (revistă tipărită, platformă digitală și evenimente de specialitate) lansează noul website al publicației: www.revistacariere.ro.
Cushman & Wakefield Echinox, una dintre cele mai importante companii de consultanță imobiliară din România, anunță recrutarea lui Gabriel Vințe în funcția de Business Development Manager în cadrul departamentului Project & Development Services (PDS).
Revista CARIERE continuă rubrica „Longevitate în carieră”, dedicată celor care sfidează trecerea timpului și reușesc să fie un exemplu de succes chiar și la vârste foarte înaintate. Astăzi vă prezentăm reușita lui Jane Fonda.
Wolf Theiss, una dintre firmele de avocatură de top din Europa Centrală, de Est și de Sud-Est, anunță cooptarea Claudiei Popescu în calitate de Partener în cadrul biroului său din București, din data de 15 octombrie 2025.
Colaborările dintre creatorii de conținut și companii se schimbă din ce în ce mai mult. Dacă, până nu demult, influencerii urmau instrucțiuni precise, precum un brief, un ton, un slogan, astăzi sunt ei cei care dau tonul conversației.